Ochrona Zdrowia

Smog a 500+

Stężenie benzopirenów w powietrzu Według norm jakości powietrza UE średnioroczne stężenie benzopirenu w powietrzu nie może przekraczać 1 ng na metr sześc. Źródło: Komisja Europejska. Dane z 2012 roku

Corocznie w Polsce przedwcześnie umiera ponad 40 tys. ludzi z powodu oddychania zatrutym smogowym powietrzem. Jak to jest stwierdzane? Otóż agencje, które takie szacowanie robią, analizują wskaźniki umieralności w obszarach z dobrym i złym powietrzem, i potem takie dane podają. Można te 40 tysięcy porównać z ilością dzieci urodzonych w Polsce podobno dzięki programowi 500+. Minister Rafalska szacuje wzrost urodzeń o około 30 tys. w roku bieżącym. Problem w tym, że ilość urodzeń fluktuuje, i całkiem możliwe, że i bez 500+ ilość urodzeń by wzrosła.

Nawet jednak jeżeli przyjmiemy, że ilość urodzeń spowodowana 500+ wynosi te 30 tysięcy, to nakład na urodzenie jednego dziecka wynosi ok. 800 tys. zł. IMHO, to sporo.

Jaki byłby koszt likwidacji smogu w Polsce? Nie znalazłem takiej informacji, ale myślę, że 25 mld zł rocznie (tyle kosztuje 500+) mogłoby znacznie zmniejszyć ilość trucizn, które wdychamy, i które następnie powodują raka płuc, a także degenerację naszej puli genowej. Warto jeszcze raz przeczytać notkę http://e-npp.pl/?p=353

Każda złotówka wydana z budżetu państwa wpływa na życie i śmierć Polaków. Warto, żeby każdy polityk podczas głosowania w Sejmie, albo podczas tworzenia programu partyjnego, w swoim sumieniu rozważał, czy kupowanie głosów wyborców jest moralne, czy nie jest.

 

Michał Leszczyński

tagi

Informacje

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.

398149d0936cdf87e39596979e8bfae3uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu