Polityka

Rozmowa Syna z ojcem

Na FB taką dyskusję odbyłem z moim Synem po artykule na temat Służby Zdrowia i strajku głodowego Rezydentów:

Leszek A. Leszczyński No, że jest źle to wszyscy wiedzą, a co zrobić żeby było lepiej?

Michał Leszczyński Tyle lat piszę w kółko to samo, a Ty z takim pytaniem… Żeby było lepiej trzeba się uczyć. Wyedukowani ludzie będą mądrze gospodarować swoim bogactwem. 🙂

Leszek A. Leszczyński No tak. A co w kontekście służby zdrowia mówi Wasz program?

Michał Leszczyński  Możesz mi mówić per ty :-). Mój program to uczyć się. A tak „prywatnie”, to najpierw skierowałbym pieniądze budżetowe na likwidację przyczyn chorowania: supermarketowe trujące jedzenie i benzopiren w powietrzu: http://e-npp.pl/?p=17226

Leszek A. Leszczyński W programie Nowoczesnej (ja czytałem, a Ty ? 😉 ) same frazesy: skrócimy kolejki, a lekarzom damy podwyżki. Jak? Bo opcje są de facto dwie, albo trzeba zwiększyć nakłady (czyli wyższe podatki), albo sprywatyzować. Co wybieracie? A uczyć się można, tylko to pomoże za 20 lat. Albo o nie.

Michał  Leszczyński IMHO, zwiększyć wiek emerytalny do 70 lat, co powinno pozwolić na wzrost wydatków z budżetu na B+R i na ochronę zdrowia (w tym eliminację benzopirenu) bez podnoszenia podatków.

Leszek A. Leszczyński A na benzopiren w powietrzu i supermarketowe jedzenie też są dwie skuteczne drogi: a) zakazać – źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce są tanie piece na tanie paliwo i stare samochody, b) zrobić tak, żeby ludzie byli bogatsi i nie musieli palić śmieciami, co też się da zrobić na wiele sposobów. Akurat te nieszczęsne 500+ może tu zdawać egzamin, bo dofinansowuje biedniejsze rodziny, które dzięki temu mogą sobie kupić lepszy piec, lepszy samochód, lepsze jedzenie itp. Inna sprawa, jaki procent świadczeniobiorców w ten sposób korzysta z dodatkowych pieniędzy – nie wiem, podejrzewam że raczej niewielu.

Dyskusja, jak dyskusja, ale pokazuje, że .N wykształconych Młodych Ludzi nie przekona do siebie, opowiadając komunały.

Pobawmy się więc liczbami:

  1. Żądania Rezydentów zwiększenia finansowania Służby Zdrowia to dodatkowe wydatki z budżetu ok. 18 mld zł na rok.
  2. Na 500+ wydajemy z budżetu prawie 25 mld zł.
  3. Deficyt budżetowy wynosi ok. 40 mld zł rocznie.
  4. Obsługa długu wynoszącego ponad 1 bln zł wynosi ok. 30 mld zł rocznie.
  5. Nakłady z budżetu na B+R wynoszą ok. 7 mld zł rocznie.
  6. Dopłaty do emerytur z ZUS, KRUS i emerytur żołnierzy, policjantów, sędziów i prokuratorów, wynoszą ok. 82 mld zł.
  7. Dochody ZUS roczne wynoszą ok. 100 mld zł.
  8. Obniżenie wieku emerytalnego będzie kosztować podobno 10 mld zł w r. 2018, ale policzmy: kobieta w Polsce żyje średnio 81 lat, czyli teraz będzie na emeryturze 21 lat (przed obniżką wieku emerytalnego 14 lat), mężczyzna żyje średnio raptem 73 lata, a więc na emeryturze będzie 8 lat (przed obniżką 6). Tylko 10 mld dopłaty z budżetu znaczy tyle, że emerytury będą znacznie niższe, zwłaszcza kobiet.

Potrzebujemy kasy na ochronę zdrowia, na badania naukowe, na ochronę zdewastowanego naszego środowiska naturalnego (eliminacja beznopirenu jest warunkiem naszego przetrwania!). Czy chcemy podnieść podatki?

IMHO, w żadnym razie.

Czy mamy wobec tego pomysł, komu zabrać, żeby sfinansować te trzy rzeczy?

Skasować 500+? IMHO, byłoby to najbardziej logiczne, ale żadna partia nie wygra wyborów mając takie hasło na sztandarze. Niestety, mleko się rozlało- tak, jak nie ma sensu odwracać reformy gimnazjalnej, tak nie da się skasować teraz 500+.

Pytanie strategiczne jest takie:

CZY CHCEMY ODKRĘCENIA REFORMY EMERYTALNEJ?

IMHO, .N powinna odpowiedzieć twierdząco. Z jednej strony to szansa na zmniejszenie prawdopodobieństwa kolapsu, jaki miał miejsce w Grecji, z drugiej pewne ułatwienie sfinansowania potrzeb ochrony zdrowia, badań naukowych i ochrony środowiska. Z trzeciej strony, to zwiększenie emerytur z poziomu głodowego na poziom bułki z cebulą.

Na obniżeniu wieku emerytalnego tracą przede wszystkim kobiety, ale także wszyscy dobrze zarabiający- np., zamiast emerytury 3000 zł, dostaną o kilkaset złotych mniej. To jest naturalna baza wyborców .N. Dobrze im to uświadomić.

 

Michał Leszczyński

tagi

Informacje

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.

a03bd8c39c7429d508a3c180386ab305ooooooo