Polityka

Opozycja histeryzuje – to ulubiony zwrot PIS w debacie parlamentarnej.

Tak niektórzy posłowie PIS wypowiadają się o inicjatywach ruchów obywatelskich.  Rzecznik  prasowy Departamentu Stanu USA  przed planowana wizytą Obamy na szczyt NATO oceniając stosunki między USA i Polską stwierdził, że ma nadzieję, że będzie okazja do porozmawiania z Polskimi władzami o jakości demokracji. Parę dni wcześniej sekretarz generalny NATO  (Jens  Stoltenberg) nie omieszkał przypomnieć prezydentowi Dudzie, że jednym z fundamentów NATO, podobnie jak UE, jest poszanowanie wartości demokratycznych i praworządność.  Sytuacja powtarza się w 2017 r i znowu Departament Stanu USA krytycznie ocenia stan praworządności w Polsce. To bardzo ważne sygnały mówiące, że aktualna władza narusza normy i standardy państwa demokratycznego

Tymczasem PIS zapewnia –  wstajemy z kolan i realizujemy nową jakość w polityce zagranicznej.  Minister  Spraw Zagranicznych głosi, że Polska reprezentuje interesy Grupy Wyszehradzkiej ( Polska, Czechy, Słowacja i Węgry). Natomiast państwa  wchodzące w skład tej nieformalnej grupy żadnych  pełnomocnictw w tym zakresie Polsce nie udzieliły, a z ostatnich informacji wynika, że wręcz nie wyrażają zgody na kurs kolizyjny z Niemcami w zakresie spraw dotyczących uchodźców.

Tymczasem na ulicę Warszawy i wielu miast wychodzą setki tysięcy ludzi zgromadzonych w partiach i stowarzyszeniach opozycyjnych pod hasłem „Wolność, Równość, Demokracja” .  Placówki dyplomatyczne wysyłają do swoich rządów kolejne depesze informujące, że społeczeństwo domaga się przestrzegania prawa i demokracji w kraju rządzonym w Polsce przez PIS. Posłowie tego ugrupowania podnoszą krzyk, że świat się czepia i nie pozwolą  aby ktoś ingerował w sprawy w wewnętrzne kraju nad Wisłą. Prasa światowa pisze sążniste artykuły informujące swoich czytelników, że determinacja społeczeństwa Polskiego w walce o demokratyczne państwo i przestrzeganie prawa jest godna podziwu.  Dodają:  prawie co dwa tygodnie setki tysięcy ludzi mówi nie godzimy się tworzenie ustroju państwa egoizmu narodowego. Natomiast większość parlamentarna z jej przywódcą Jarosławem Kaczyńskim głosi „ Demokracja w Polsce ma się dobrze, nikogo żeśmy nie aresztowali , nie prześladujemy opozycji”.  W odpowiedzi opozycja argumentuje:  to  dlaczego wyrzucono z pracy tysiące pracowników służby cywilnej za mało wyraziste narodowe przekonania polityczne i  zwolniono z mediów setki dziennikarzy za demonstrowanie poglądów wyrażających dbałość o przestrzeganie standardów demokratycznych. Dlaczego prowadzonych jest ponad 800 postępowań przez prokuraturę i policję przeciwko manifestującym Polakom, skoro zapewniona jest konstytucyjna wolność zgromadzeń.

Komisja Europejska  nadal  bada procedury w naszym kraju w zakresie systemowego naruszania prawa przez aktualne organy władzy.  Komisja Europejska kierując się opinią Komisji Weneckiej  i oceną faktów nie ma wątpliwości, że Sejm, Prezydent i Rząd Polski świadomie i z premedytacją zablokował działalność Trybunału Konstytucyjnego naruszając konstytucję. Komisja Wenecka za chwilę wyda opinię w sprawie Ustawy Inwigilacyjnej prawdopodobnie negatywną jeśli chodzi o jej zgodność z zasadami państwa demokratycznego w którym wolności obywatelskie są najwyższym priorytetem. Tak Europa ocenia stan demokracji a rządząca partia PIS wytrwale głosi, że Europa i świat się myli  a racja jest po naszej stronie. Na to KOD w pikiecie przed Kancelarią Urzędu rady Ministrów od wielu dni ma jedną odpowiedź – Beata drukuj orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Tymczasem w Sejmie posłowie PIS zapewniają, że realizują postulaty suwerena.  A ten suweren coraz bardziej zdecydowany mówi –  musimy zaostrzyć protesty, marsze protestacyjne to za mało, nie pozwolimy, aby obywatele Polski  byli zniewoleni, a ustrój narodowo socjalistyczny był systemem obowiązującym w państwie, który w  1989 roku obalił komunizm i zmienił oblicze Europy.

W jednym z  wywiadów prezes Fundacji Batorego p. Smolar rozważając sytuację w Europie zapowiada, że nie należy wykluczyć federacji państw Niemiec i Francji.  Jak to się to ma do liderowania Polski wspólnie z Węgrami w tworzeniu zalążka państw egoizmów narodowych nawet nie warto komentować, bo kompromituje to kompletnie koncepcję aktualnej polityki zagranicznej Polski, które nadal oczekuje zarówno wsparcia kapitałowego i militarnego od wspólnoty międzynarodowej demokratycznych państw.

Ulubione powiedzenie posłów PIS to w dalszym ciągu słowa :  opozycja histeryzuje. Ich zdaniem histeryzuje również UE, USA jak również duża część prasy niemieckiej , która otwarcie głosi – jak się Polsce nie podoba to niech wychodzi z  UE.

Polska zaczyna być izolowana w kontaktach międzynarodowych i coraz częściej wymieniana jest jako państwo szkodzące wspólnym interesom UE oraz NATO.  Przypomnę tylko słowa jednego z ważnych dowódców NATO, który powiedział: „W NATO nie ma miejsca dla państw nieprzestrzegających standardów demokratycznych oraz praw człowieka”. Było to adresowane do władz Polski.

Wspólnota demokratycznych państw na szczęście dostrzega różnice w poglądach aktualnej władzy PIS a społeczeństwem, które we wszelkich sondażach nadal chce pozostać w UE.

 

Jerzy Gogół

tagi

Informacje

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.

64373b49c50426f9aae678bbd273f919V