Kultura

Ekonomia kultury

W ekonomii jest takie prawo, że im ludzie więcej mają, tym więcej kupują. Na pierwszy rzut oka jest to stwierdzenie absurdalne, ale właśnie tak jest. Jak ktoś ma dom 200 m2, to kupuje dużo więcej mebli i talerzy, niż ten, co ma kawalerkę 30 m2.

Ze swojego życia też mogę dać przykład, potwierdzający to prawo. Kiedyś podróżowaliśmy, ale do głowy nam nie przychodziło, żeby kupować magnesy-pamiątki. Do momentu, kiedy od Szwagierki nie dostaliśmy pierwszych magnesów. Teraz z każdej wycieczki musimy przywieźć jeden, albo dwa, takie gadżety, które przyczepiamy na metalowych drzwiach. Mamy już kilkadziesiąt takich pamiątek!.

Powyższe prawo ekonomii chciałbym rozszerzyć na kulturę:

Im więcej książek już przeczytałeś, tym więcej książek w przyszłości przeczytasz.

Im więcej wystaw już obejrzałeś, tym więcej wystaw w przyszłości obejrzysz.

Im więcej utworów muzycznych już wysłuchałeś, tym więcej utworów w przyszłości wysłuchasz.

Patrząc na nasz świat, czasem można dojść do wniosku, że rzeczy materialnych produkujemy zbyt dużo. Wyrzucamy miliony ton różnych samochodów, mebli, ubrań, telefonów, telewizorów, tylko dlatego, że już są  w sprzedaży nowsze modele. Produkując olbrzymie ilości gadżetów zanieczyszczamy powietrzę i wodę, potem chorujemy, kupujemy olbrzymie ilości szkodliwych pigułek, i nasz dobrostan wcale nie wzrasta, mimo, że cieszymy się z posiadania nowego samochodu, czy smartfona.

W przypadku kultury takich rozterek nie ma. Każda nowa książka, nowa wystawa, czy nowy koncert, nie psują nam naszej planety, a wręcz przeciwnie, uczą nas, jak żyć w harmonii z Naturą- z samym sobą, z innymi ludźmi, ze zwierzętami, drzewami, kwiatami, morzem i górami.

Na początek polecam kilka stron:

http://sorollapaintings.com/paintings.html

https://www.youtube.com/watch?v=df-eLzao63I

http://www.monikasuska.com/

https://www.bing.com/videos/search?q=the+most+beautiful+buildings&view=detail&mid=3B8941A2EB999F04435E3B8941A2EB999F04435E&FORM=VIRE

Michał Leszczyński

tagi

Informacje

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.

d0f609d40da681b56413b66de9a48b10tttttttttttttt