Polityka

Partia Nowoczesna stoi przed wyborem koncepcji działania .

Za kilkanaście dni odbędą się wybory w partii Nowoczesna. W ocenie wielu polityków Konwencja Wyborcza zdecyduje nie tylko kto będzie przewodniczącym, czy przewodniczącą, ale przede wszystkim o linii programowej. Ostanie notowania na poziomie 5 % nie wróżą nic dobrego pomimo, że jej przewodniczący Ryszard Petru bagatelizuje wyniki i odwołuje się do przeszłości.

Niskie notowania Nowoczesnej kojarzono na początku z kiepskim wizerunkiem przewodniczącego po ubiegłorocznej wpadce przewodniczącego, które nosi hasło „Madera”.  Tak jednak nie jest.  Brakuje strategii, wyrazistego programu oraz określenia celów krótkoterminowych oraz na przyszłość. Wystąpienia posłów przypominają przypadkowo wybrane tematy i brakuje wybrzmiewania spraw kluczowych jednym głosem.

Oddzielnym problemem są wystąpienia niektórych posłanek i posłów w Sejmie oraz pytanie na ile zgodne są one z wolą członków Nowoczesnej , którzy szanują autonomię posłów, ale zwracają jednak uwagę na  ich merytoryczność i  stopień ważności  społecznej.

Wybór przewodniczącego będzie miał decydujący wpływ  na linię programową i zdecyduje prawdopodobnie o tym czy partia przetrwa.  O konieczności zmian mówi większość członków Nowoczesnej i uznaje, ż e są one niezbędne.  Działacze regionalni świadomi jak wiele czasu poświęcili kosztem często rodziny  i nie tylko, nie  zrezygnują z walki w wyborach samorządowych a później parlamentarnych. Stanowczo oczekują zmian w sposobie zarządzania partią oraz komunikacją z dołami partyjnymi  w podejmowaniu kluczowych decyzji.

Społeczeństwo w dalszym ciągi wierzy , że Nowoczesna odbuduje zaufanie i spełni pokładane nadzieje i oczekiwania w roli budowania nowoczesnego państwa. Jak na razie entuzjastycznie przyjmowane są wystąpienia posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz, której wyrazistość polityczna, odwaga oraz znakomite przygotowanie merytoryczne stanowią największy kłopot dla rządzącej partii PIS i jej sympatyków.  Posłanka dzięki pracowitości oraz wrażliwości społecznej stała się jedną z najważniejszych osób reprezentujących opozycję i spotyka się z ogromnymi wyrazami akceptacji i sympatii społecznej.  Można śmiało powiedzieć, że niezależnie od jej oceny i roli w kierownictwie Nowoczesnej, jest najważniejszą twarzą Nowoczesnej wobec społeczeństwa. Ludzie jej ufają  a jej wystąpienia przyjmowane są entuzjastycznymi oklaskami.  Jest osobą medialną , która potrafi przekazać syntezę problemu oraz nie waha się być krytyczna wobec najważniejszych osób w państwie, o ile uznaje, że naruszają zasady państwa demokratycznego oraz praworządnego. Bywa na sesjach rad gminnych, spotyka się z mieszkańcami małych miejscowości i  dzięki temu nie zatraciła empatii społecznej  i realnej oceny Polskiej zwyczajności.

Zgłosiła swoja kandydaturę na przewodniczącą Nowoczesnej, jak podała gazeta Rzeczpospolita. Jej najważniejszym konkurentem będzie Ryszard Petru , który niewątpliwie dołoży wszelkich starań aby wyścig na  szefa partii wygrać. Dla członków Nowoczesnej jednak  jest najważniejsza  walka  o miejsce w preferencjach wyborczych społeczeństwa,  a wybór Kamili Gasiuk-Pihowicz może to pozytywnie zmienić.  Czas pokaże czy delegaci wyczują granice między pozycją w partii a pozycją i miejscem i wśród społeczeństwa Kamili Gasiuk-Pihowicz.  Jeśli stanie się inaczej to będzie oznaczać, że dotychczasowe posłanki i posłowie prawdopodobnie w przyszłych wyborach parlamentarnych będą startować z innych list lub wcale.

 

Jerzy Gogół

tagi

Informacje

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.

e7b2cb7a4f59704942f5eae86175f9bdRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR