Polityka

KOALICJA SIŁ DEMOKRATYCZNYCH ? A CZY W OBECNEJ SYTUACJI KTOŚ WIDZI LEPSZY POMYSŁ?

Wkrótce będziemy mieli nową ordynację wyborczą autorstwa PiS. Jej założenia nie pozostawiają cienia złudzeń, że obecnie rządzący chcą przejąć władzę w naszych miejscowościach.

Nie mamy zbyt wiele możliwości, aby wygrać wybory samorządowe. Oprócz powszechnego sprzeciwu i pójścia „NA BARYKADY”, co mogłoby się skończyć rozlewem bratniej krwi, drugim sposobem jest koalicja ugrupowań demokratycznych, która powoła JEDEN WSPÓLNY komitet wyborczy na wybory samorządowe. Dotychczasowe przykłady takich lokalnych formalnych, bądź nieformalnych koalicji w samorządowych wyborach uzupełniających, dały bardzo dobre rezultaty, kandydaci nasi wygrywali z ogromną przewagą np. w Pabianicach, w Nowogrodzie (na Podlasiu!), w Starogardzie.

Przykłady te pokazują nam, że współpraca ma sens, a po zmianie ordynacji wyborczej wręcz jest niezbędna, bo podwyższone progi wyborcze wraz z przelicznikiem d’Hondta spowodują, że małe ugrupowania nie mają kompletnie szans w wyborach, a nawet duże ugrupowania jak PO, N, PSL, Lewica w wielu miejscach mogą nie przekroczyć progu wyborczego lub przekroczyć je nieznacznie i PiS przejmie władze na kolejne 4 lata.

Moim zdaniem, PiS, dekretując nową ordynację wyborczą, nie tylko chce przejąć władzę w naszych małych ojczyznach, ale podzielić i totalnie osłabić PSL. Dlaczego? Bo w większości małych miejscowości rolniczych, gdzie działacze PSL dotychczas wygrywali, teraz będą zmuszeni do opowiedzenia się po jednej ze stron-koalicji sił demokratycznych lub po stronie PiS, bo start ze swojego komitetu będzie zakończeniem ich kariery.

Koalicja sił demokratycznych w wyborach samorządowych nie jest prostym zadaniem, ale możliwym do wykonania. Powinno się to odbyć następująco: lider największej partii opozycyjnej Grzegorz Schetyna musi przestać grać na partię i na siebie, a zacząć grać na Polskę i zainicjować powstanie Koalicji sił demokratycznych, liderzy demokratycznych ugrupowań partyjnych i niepartyjnych powinny odpowiedzieć pozytywnie na propozycję, „mądre głowy”, głównie statystycy, analitycy i stratedzy wyborczy, powinni sporządzić zasady tworzenia list i przyznawania kolejnych miejsc na listach Koalicyjnych. W tym przypadku trzeba byłoby wziąć pod uwagę głosowanie w okręgach wyborczych w wyborach samorządowych 2014, w wyborach do Sejmu RP 2015, aktualne sondaże w każdym z powiatów, a jak trzeba zrobić prawybory (to dodatkowo uaktywniłoby siły demokratyczne w terenie).

Śmiem twierdzić, że ze względu na złożoność i lokalny charakter wyborów samorządowych będą one trudniejszym tematem dla Koalicji niż wybory do Europarlamentu i Sejmu RP, ale będzie sprawdzianem przed nimi.

Liczę mocno na demokratyczne lokalne organizacje pozarządowe i ruchy miejskie że poprą tę inicjatywę, a ich kandydaci zasilą listy wyborcze Koalicji.

Kolejną sprawą są pieniądze, wiemy, że tylko PO je ma aktualnie i powinna je wykorzystać przed wyborami na zachęcaniu do głosowania i pójścia do urn wyborczych, na promowanie społeczeństwa obywatelskiego i tworzeniu kreatywnego kapitału ludzkiego, który PiS chce „zabić” i podporządkować. Pieniądze na wybory samorządowe pochodzą z datków kandydatów, więc partyjne pieniądze nie mają tutaj zbyt dużego znaczenia, co oznacza, że argument zjednoczmy się na liście wyborczej PO, do czego nawołuje Schetyna i inni działacze PO jest błędny.

Koalicja powinna mieć kilka wspólnych zasad programowych w kontekście do samorządów. Jest parę takich punktów, które mogą nas połączyć, a dotyczą oddania ludziom władzy.

Mam osobiście parę pomysłów w tej kwestii, ale w tej chwili nie powinno się o nich mówić i ujawniać konkurencji.

Pozostaje temat lidera Koalicji? Najpierw powinny zostać wybrani w wyborach powszechnych w swoich ugrupowaniach, a następnie w jednym powszechnym głosowaniu powinniśmy wybrać przewodniczącego liderów, ale możemy oprzeć koalicję na wielu liderach, którzy staliby na straży ustalonych zasad.

Proszę o merytoryczną dyskusję na FB.

Piotr Kandyba 

Członek Zarządu Nowoczesna

Region Mazowsze

tagi

Informacje

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.

d46fee3ebd588c7c21e5d51469ceb812zzzzzz