Edukacja

Kochajmy dzieci

Różne partie mają różne pomysły na Polskę. Jedni postulują, żeby podnieść podatki, drudzy wręcz przeciwnie. Jedni chcą słuchać się Kościoła, drudzy wręcz przeciwnie. Jedni chcą zwiększyć wydatki na wojsko, drudzy wręcz przeciwnie. Można by taką listę ciągnąć długo, ale nikt jakoś nie podnosi rzeczy najważniejszej- tego, co powoduje, że mamy rzeczywistość daleką od doskonałej.

A co jest najważniejsze?

Najważniejsze jest to, żeby RODZICE W KOŃCU ZACZĘLI KOCHAĆ SWOJE DZIECI.

A nie kochają?

Oczywiście, że nie. Czy wrzeszczenie na dziecko „ty idioto, imbecylu, półgłówku!” jest przejawem kochania? Czy katowanie dziecka za zbicie szklanki jest przejawem kochania? Czy oddawanie dziecka głupiej jak but niańce (lub nawet starej babci) jest przejawem kochania? Czy tolerowanie w Polsce średniowiecznej szkoły jest przejawem kochania? Czy karmienie dziecka nielogicznymi makabrami religijnymi jest przejawem kochania?

Nie, nie jest.

Dzieci nikt nie kocha, a potem chcemy, żeby te dzieci logicznie myślały, umiały uprzejmie dyskutować, wydajnie pracować, żeby tworzyły dzieła sztuki, robiły wspaniałe wynalazki, miały zaufanie nie tylko do innych, ale przede wszystkim do siebie.

Od lat tworzymy ludzi, którzy jak jeden mąż (i żona) nadają się jedynie do wielomiesięcznej mądrej  psychoterapii. Wtedy każdy by zrozumiał, że geneza naszych problemów nie leży w wysokości podatków, a w naszym dzieciństwie. W dzieciństwie nabywamy cech charakteru i umysłu, których bez dobrej psychoterapii nie zmienimy. Ale nawet jak zmienimy, to najczęściej jest już za późno.

Dlatego apeluję do wszystkich Rodziców (nie tylko młodych)- zacznijcie kochać swoje Dzieci.

Najciekawsze jest jednak to, że na efekty wcale nie będziemy musieli czekać 30 lat, tylko pojawią się one znacznie wcześniej. Dlaczego? Ano dlatego, że kochając dzieci nauczymy się mnóstwa rzeczy- jak negocjować najtrudniejsze sprawy, jak logicznie objaśniać funkcjonowanie świata, jak opiekować się potrzebującymi.

Kochajmy nasze dzieci z czysto egoistycznych pobudek- jak je będziemy kochać, to i świat nas pokocha.

 

Michał Leszczyński

 

Tekst ukazał się wcześniej na Studio Opinii http://studioopinii.pl

tagi

Informacje

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.

6410d36f9e6a9457eaae8e9d52026787gggggggggggggggggggggggggggg