Kultura

Nowoczesna a dobrostan Polaków

 Jest takie żartobliwe powiedzenie, że „lepiej być zdrowym, bogatym, pięknym i mądrym, niż chorym, biednym, brzydkim i głupim”. Wszystkie partie starają się nam wmówić, że jeżeli zagłosujemy na ich przedstawicieli, to nasz dobrostan osiągnie maksymalnie wysoki poziom. My, Nowocześni, jednak zamiast obietnic rozdawnictwa pieniędzy pożyczanych od naszych dzieci i wnuków, proponujemy hasło:

TYLKO ROZWÓJ EDUKACJI, KULTURY, SZTUKI I NAUKI DOKONYWANY WSPÓLNIE Z INNYMI KRAJAMI UNII EUROPEJSKIEJ POZWOLI NAM I NASZYM DZIECIOM OSIĄGNĄĆ ZADOWOLENIE Z ŻYCIA MATERIALNEGO I DUCHOWEGO.

Dlaczego takie hasło, a nie inne? Są co najmniej trzy przyczyny:

  1. Nie staniemy się nigdy zamożnym krajem, jeżeli będziemy wydawać na badania naukowe 8 razy mniej, niż Korea Płd.
  2. Tylko zjednoczona Unia Europejska jest w stanie nadrobić stracony dystans technologiczny do Azji i USA.
  3. Chcemy, aby Polska stała się krajem wykształconych ludzi nie na papierze, tylko ludzi myślących, zastanawiających się, znajdujących zadowolenie z życia rodzinnego, społecznego, kulturalnego i sportowego.

Priorytetem dla nas jest edukacja od przedszkola do późnej starości, a naszym kolejnym hasłem jest:

CELEM NOWOCZESNEJ EDUKACJI MA BYĆ NABYCIE UMIEJĘTNOŚCI BYCIA SZCZĘŚLIWYM.

Chcemy nauczyć się wspólnie, jak:

  1. Ze sobą rozmawiać, zarówno prywatnie, jak i medialnie,
  2. Opiekować się sobą i naszymi bliskimi,
  3. Odczuwać przyjemność z poznawania praw przyrody i cywilizacji,
  4. Czerpać radość ze sportu, muzyki, książek, i innych form sztuki,
  5. Dbać o czyste powietrze, wodę i ziemię,
  6. Odżywiać się nietrującym jedzeniem,
  7. Tworzyć nasz dobrobyt materialny, zarówno prywatny, jak i społeczny.

Wiemy, że nie spowodujemy, że z dnia na dzień Polacy zaczną czytać książki (obecnie 2/3 Polaków nie czyta nic), zrozumieją fenomen kota Schroedingera, zaczną zachwycać się Mozartem, czy malarstwem Cezanne’a. Mamy w naszej krucjacie do pokonania nie tylko PiS zabijający polską kulturę, naukę i edukację i judzący przeciw wszystkim naokoło, ale mamy też za rywala  prymitywną pop-kulturę telewizyjno-pudelkową, powierzchowną religijność, a także bagaż historyczny. Bagaż, który nie tylko spowodował nasze ubóstwo materialne, ale i psychiczno-duchowe.

Wiemy, iż „długi jest marsz”, i dlatego nasz program wytycza jedynie kierunek, dzięki któremu naukowcy, nauczyciele, lekarze, dziennikarze, inżynierowie, a nawet politycy, nabędą kompetencje adekwatne do pierwszej połowy XXI wieku.

Wierzymy też, że nawet ci, co teraz symbol Polski Walczącej rysują na swoich kijach bejsbolowych i wrzeszczą nienawistne hasła, nie odrzucą wyciągniętych do nich naszych rąk z białymi różami bez żadnych kolców i zaśpiewają wspólnie z nami „Jeszcze Polska nie zginęła”. Chciałoby się dodać: „póki się uczymy”.

 

Michał Leszczyński

tagi

Informacje

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.

9d56effceb4193ff28a92151a4120323KKKKKKKKK