Kultura Lesznowola

Kochajmy książki

Minister Błaszczak w Sejmie zrzucił na ziemię z gestem pogardy książkę, jaką poseł PO chciał ofiarować Prezesowi Kaczyńskiemu. Była to książka „Rządy prawa. Poradnik dla polityków”. Można ją przeczytać w internecie: http://rwi.lu.se/app/uploads/2016/02/Polish.pdf .

Porównajmy ten gest z wypowiedziami naszego posła Krzysztofa Mieszkowskiego, że CZYTELNICTWO JEST POLSKĄ RACJĄ STANU. Warto posłuchać:

https://videosejm.pl/poslowie/krzysztof-mieszkowski/post/posel-krzysztof-mieszkowski-wystapienie-z-dnia-20-kwietnia-2017-roku-1

W Mysiadle, gdzie mieszkam, jest wspaniała biblioteka, dzięki której każdy Mysiadlanin (Mysiadlak?) może znaleźć niezwykle ciekawe książki całkowicie za darmo. Wypożyczam rocznie około 40 książek, Żona około 80, co pozwala nam zaoszczędzić kilka tysięcy złotych rocznie.

W Bibliotece pracują niezwykle urocze Panie, które stwarzają wrażenie, jakby przeczytały wszystkie książki na wszystkich regałach. Wymiana z tymi Paniami uwag na temat przeczytanych książek to naprawdę uczta intelektualna.

Ostatnio wypożyczyłem 6 książek (na zdjęciu), które przeczytałem na wakacjach. Kilka uwag na ich temat:

Umberto Eco „Cmentarz w Pradze”- każdy powinien przeczytać! Opisuje kulisy powstania „Protokołów Mędrców Syjonu”- fake-news’a sprzed ponad 100 lat, a także pokazuje najrozmaitsze mechanizmy manipulowania ludźmi. Jak ktoś nie czytał tej książki, to musi! A przy okazji Eco wyjaśnia dlaczego kupy Niemców są dwa razy większe od tych w innych krajach.

Romuald Szeremietew „Niemcy-Polska-Rosja”. Bardzo ciekawa książka z olbrzymią ilością mało znanych faktów historycznych, chociaż Autor zbyt gloryfikuje obóz Piłsudczyków.

Krzysztof Ożóg „966. Chrzest Polski”. Wielka ilość najrozmaitszych faktów historycznych udokumentowanych- z tego punktu widzenia warto przeczytać, jednak Autor nawet nie próbuje wczuć się w sytuację naszych przodków, którym zabierają jedną religię, a wciskają nową. Czytelnik może odnieść wrażenie, jakby wszyscy skakali z radości po przyjęciu chrztu, a w szczególności ucieszyło ich, że muszą „odpalać” dziesięcinę Kościołowi.

Kate Brower „Rezydencja. Sekretne życie Białego Domu”- nuda. Jedyny ciekawy epizod to skąpstwo Jimi’ego Cartera, który wysłał pracowników, żeby nazbierali gdzieś kwiatów, bo szkoda wydawać na nie pieniądze. Pracownicy narwali kwiaty w pobliskim parku, po czym zostali zgarnięci przez policję.

Matthew Parker „Monte Cassino”. Czytałem parę książek polskich autorów, znam relację mojego Taty, który był w armii Andersa, ale do momentu przeczytania tej książki miałem zupełnie fałszywy obraz tej bitwy. Wystarczy podać ilość ofiar: 55 tys alianci (w tym ok. 1000 Polaków), 20 tys Niemców. Myślałem, że to Polaków zginęło najwięcej.

Mark Riebling „Kościół szpiegów. Tajna wojna papieża z Hitlerem.” W książce Autor przekonuje nas, że Papież Pius XII udawał tylko popieranie Hitlera i Mussoliniego, a w rzeczywistości organizował zamachy na Hitlera (np., Stauffenberga). Na pierwszy rzut oka widać naciąganie faktów do postawionej tezy. Warto przy okazji przeczytać dla równowagi: „Unholy Trinity: The Vatican, The Nazis, and The Swiss Banks”. Niestety, w Polsce tego chyba nie przetłumaczono.

 

Michał Leszczyński

Informacje

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.

400a9eedad202c148141a1421ec996faKKKKKKKKKKKK