Sport, Rekreacja, Turystyka

Rowerem po Piasecznie

Chcemy być zdrowi i oddychać świeżym powietrzem.

Chcemy wygodnie i bez korków dojeżdżać tam, gdzie chcemy.

Chcemy interesująco spędzać czas wolny, z dobrym dostępem do ciekawych miejsc.

Chcemy …, chcemy …, chcemy ….. .

Realizację tych (i wielu innych możliwych postulatów) umożliwia nam szersze stosowanie jednego, mało skomplikowanego urządzenia .

To urządzenie to – ROWER.

Niby żadna nowość, ale cieszy fakt, że te prawdy odkryli także urzędnicy naszego powiatu, a konkretnie 3 gmin: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna i Piaseczno. Już w 2016 r. podpisali porozumienie  dotyczące budowy „Zintegrowanej Sieci Tras Rowerowych”. Inwestycja dostała dofinansowanie unijne. Uruchomiono administracyjne procedury.

I na tym dobre informacje się kończą.

Już 2 ogłoszone przetargi skończyły się fiaskiem. Nie zgłosił się żaden chętny. Czyli planowany termin ukończenia inwestycji w X 2018 staje się problematyczny. Będziemy przyglądać się kolejnym działaniom w tej sprawie.

Idea budowy zintegrowanej sieci dróg rowerowych jest świetna, gdyż odpowiada na wiele wyzwań stojących przed  naszą lokalną społecznością. I wcale nie musi stać w sprzeczności z potrzebami osób zmotoryzowanych czy komfortem i wygodą lokalnych mieszkańców.

Taka sieć umożliwi lepszą komunikację użytkową (dom-praca-szkoła-sklep-itd.), poprawi możliwości rekreacyjnego korzystania z roweru, stworzy możliwości ekologicznego dotarcia do atrakcyjnych miejsc w naszym powiecie. A wszystko to w zdrowy i bezpieczny sposób. A jeszcze tężyzna fizyczna, ekologia, czyste powietrze.

Życzliwie kibicujemy tej inwestycji, ale jeśli popatrzymy na ten temat z szerszej perspektywy, to nasuwa się kilka pytań:

– czy w pozostałych 3 gminach więcej, lepszych dróg rowerowych nie jest potrzebnych?

– czy istnieje jakakolwiek pogłębiona koncepcja tras rowerowych w całym powiecie, uwzględniająca połączenia użytkowe, rekreację i turystykę?

– czy istnieje współpraca z sąsiednimi powiatami, a zwłaszcza z Warszawą, umożliwiająca integrację tras oraz skorzystanie z efektu skali w turystyce rowerowej?

Las Kabacki i Lasy Chojnowskie, pradolina Wisły i jej piaszczyste plaże, prom do Otwocka, tężnia w Konstancinie, historyczny Czersk i rekreacyjne Zalesie Górne, żydowska przeszłość Góry Kalwarii – to tylko kilka przykładowych  atrakcji, które mogą ściągnąć o wiele więcej rowerowych turystów. To też szansa na rozwój i zwiększone obroty lokalnych usług turystycznych, gastronomii i handlu.

Promowanie ruchu rowerowego, rozwój turystyki rowerowej (nawet kilkugodzinnej czy całodniowej) jest oczywistym obowiązkiem każdej władzy i administracji w drugim dziesięcioleciu XXI wiek. To są inwestycje, które mają same dobre strony i przyniosą wiele różnorakich korzyści.

Pod warunkiem, że będą realizowane.

 

Ireneusz Trabiński

tagi

Informacje

Nadchodzące wydarzenia

There are no upcoming events at this time.

694040d539e3661522b839b29aab051annnnnnnnnnnnnnnnnnnn